USB nabiječka pro iPhone a zdroj z baterie MSI Wind

Charging iPhone

Nabijení iPhona

Před nějakou dobou jsem si koupil MSI Wind, co naplat, že od doby co mám MacBooka leží doma v koutě. Nicméně, pro Winda mám dvě baterie, jednu originální (3 článková) a jednu extra cheap z eBay (9 článková), tu menší moc nepoužívám, protože na ní netbůček jede necelé dvě hodiny. No a jakožto velice zvídavý člověk jsem se zajímal co se tak v té baterce nachází. Navíc mám doma Monome 128, které má ohromě hnusný a neskladný adaptér na 12V a tak už jsem nějakou dobu přemýšlel o nějaké alternativě. Baterka je ideální volba. Podotýkám, že zůstala plně funkční i pro použití v netbooku! Bez jakéhokoliv samovolného vybijení atp.

Otevírání krytu baterie je dost obtížné, musel jsem dokocne použít nůž. Baterká má v sobě víc elektroniky než jsem si myslel, ale najít výstup na 12V bylo celkem snadné. Uvnitř baterie je navíc hoodně volného místa.

A lot of free space

A lot of free space

A proto jsem se taky rozhodl pridat i USB nabiječku, kterou jsme původně vůbec neměl v plánu :-) Ale půjdeme postupně, nejdřív jsem musel rozmyslet kam se co nejvíc hodí a vyřezat díry jak pro USB tak pro třípinový konektor pro 12V (rozložení +-+, takže není možné něco zapojit s obrácenou polaritou :-) ).

Cutting MSI Wind Batery

Úprava krytu baterie

Ports fitted in place

Porty jsou na místě

Dál bylo potřeba sehnat oněch 12V, ty jednak napojit na 12V výstup a jednak srazit na 5V pro USB. Najit 12V byla otýzka na pár chvil, pak už stačilo jen napájet drátky. Převod na 5V zajistil obyčejný regulátor napětí 7805.

MSI Wind battery PCB

"Napíchnutých" 12V (černa - zem, bíla - 12V)

7805 regulator

7805 regulator

Bylo nám jasné, že se regulátor bude hodně hřát (iPhone si při nabíjení bere 500mA), proto jsme hned ze začátku přidělali malý pasivní chladič. Jaké b’pak bylo naše překvapení, když za pár minut měl pasiv teplotu 120′C :-) (BTW vše bylo slepené tavnou pistolí, při téhle teplotě se všechno rozteklo :-D ) Udělali jsme proto mnohme větší pasiv přímo na míru baterii.

First passive

Původní passive se moc neosvědčil

Improved Passive

Vylepšený uchladil 7805ku na 70'C

Baterie měla v těle otvory, které ale byly přelepené samolepkou, těch jsme využili pro mírné větrání, aby se baterie masivně nepřehřívala.

Holes for air circulation

Díra pro cirkulaci vzduchu

Pak už stačilo baterku jen zavřít. Musím říct, že USB port vypadá, jako by na baterii byl od nepaměti :-)

Battery looks like new

Batterie vypadá jako nová

Baterie iPhone nabije za 2hodiny a 22minut, předpokládám, stejný čas jako se nabíjí z notebooku který poskytne taky maximálně 500mA.  Příkládám graf nabíjení Wind baterry iPhone Charge Graph Po plném nabití iPhone 3G v baterii zustane přesně 50% :-) takže poskytne energii na 2 plná nabití. Po zlepšení obvodu by to bylo určitě lepší, 7805 generuje obrovské množství tepla :-/

Charging iPhone

Nabíjení iPhona

Baterie taky dokáže napájet Monome, tím páden na akce s sebou nemusím nosit další zbytečný adaptér :-)

Powering monome 128

Napájení monome 128

Víc fotek na FLICKRu.


Created with Admarket’s flickrSLiDR.

Příspěvek byl publikován v rubrice Hacks, iPhone, monome, Česky. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

6 komentářů u USB nabiječka pro iPhone a zdroj z baterie MSI Wind

 1. vojtaczv napsal:

  šikovný. a už se to dostalo i na gizmodo, seš slavnej!
  http://gizmodo.com/5325329/convert-a-netbook-battery-into-an-iphone-battery

 2. prusajr napsal:

  Vim vim, jinak na Gizmodu uz jsme s bratrem podruhe :-) Diky

 3. Pingback: MSI Wind úprava baterky – nabíjí ostatní USB zařízení | NetbookPortál

 4. acnetech napsal:

  i just bought an MSI Wind notebook. i was surprised about how lightweight this gadget is. the features are pretty basic for a netbook but it is sufficient for my application.

 5. Ali napsal:

  Cool project but also:
  If i was you i would make my battery pack with change able cells, making it like having more than one battery pack. I would charge all the cells including the new ones and when a group finishes i add the new fully charged ones to work… and saving the others to be charged later….

 6. Amaia napsal:

  me and my sister both have the newest model of MSI Wind. we like the styling and its hardware specifications is more than enough for internet surfing and spreadsheets.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>